Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania?

Co potrzebne jest do biegania oprócz chęci? Oczywiście sportowe buty. Ale jakie wybrać? Na rynku producenci oferuje kilkadziesiąt modeli butów biegowych, które rożnią się one nie tylko ceną i kolorami. Po przeczytania tego artykułu przyszły biegacz będzie wiedział na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji przy zakupie obuwia.

  1. Nawierzchnia po której biegasz 

Aktualnie można dostać obuwie na każdą nawierzchnię: asfalt, leśne ścieżki i górski teren. Pomyśl, czego potrzebujesz. Jeśli biegasz głównie po mieście i od czasu do czasu odwiedzasz podmiejski lasek to zdecyduj się na zakup tradycyjnego sportowego obuwia z bieżnikiem dostosowanym na asfalt. Jeśli zaś planujesz głównie leśno-górskie tereny, rozglądaj się za butami trailowymi. Różnią się one bieżnikiem i wzmocnioną cholewką. Terenowe obuwie mają agresywniejszą podeszwę, a także posiadają trwalszą, wytrzymalszą siateczkę oraz dodatkowo zabezpieczone czuby. Coraz częściej można też spotkać buty uniwersalne, które dadzą sobie radę zarówno na asfalcie, jak i w lekkim terenie. Mają one lekko zarysowany bieżnik, trochę bardziej wytrzymałą cholewkę. 

  1. Rozmiar – zawsze trochę większy

Buty do biegania powinny być większe o 0,5 do 1 cm niż te, w których chodzisz na co dzień, ponieważ stopa podczas biegu rozpłaszcza się i czasem też puchnie. Zbyt mały but może powodować m.in bolesne uszkodzenie płytki paznokciowej. Buty nie mogą być też zbyt duże, gdyż luźne obuwie podczas biegu może przede wszystkim powodować obtarcia oraz dyskomfort.

  1. But ma być dopasowany do stopy

Stopa nie może w latać w bucie. Po zawiązaniu sznurówek musisz czuć, że to obuwie jest właśnie dla Ciebie nie za ciasne, ani nie za luźne. Zwróć również uwagę, czy buty nie uciskają Cię w palcach. Podczas biegu stopa z przodu powinna mieć luz, aby mogła się swobodnie rozpłaszczyć.

 

 

Kontakt

E-mail

biuro@aktywniwsporcie.pl

Telefon

512 584 223

ODwiedź nas
ul. Instalatorów 3/4, 35-210 Rzeszów 

Przeczytaj również…

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

E-mail

biuro@aktywniwsporcie.pl

Telefon

512 584 223

ODwiedź nas
ul. Instalatorów 3/4, 35-210 Rzeszów