05 października, 2021

Rzeszów – Niechobrz – Rzeszów

Dziś przedstawiamy trasę w lekkim mieszanym terenie dla średnio wytrenowanego rowerowego turysty. Trasa została poprowadzona pod kątem roweru MTB/trekking. Z uwagi na panującą sytuację w obecnej chwili nie jesteśmy w stanie przeprowadzić zeszłorocznego cyklu wycieczek rowerowych „Poznaj Podkarpacie”. Proponujemy Wam jednak ciekawe trasy w najbliższej okolicy, które będziecie mogli przejechać sami.

Startujemy!

Celem pierwszej części naszej wycieczki jest punkt widokowy pod Krzyżem Milenijnym w Niechobrzu. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na początku ul. Staroniwskiej, trzymając się głównej drogi jedziemy pod górkę, przejeżdżamy na trasą S19. Ta część wycieczki pokrywa się z trasą rowerową  „Błękitna pętla”. Na szczycie znajduje się pętla autobusowa a na niej kapliczka, tutaj główna droga skręca w lewo i rozpoczyna się zjazd (jedziemy teraz trasą rowerową „Zabierzów”), zjeżdżając mijamy cmentarz i tuż przed kościołem p.w. Wszystkich Świętych skręcamy w lewo w wąską asfaltówkę.

Po serii zakrętów uważnie szukamy znaku rozjazdu trasy rowerowej – my skręcamy W PRAWO, by po chwili przeciąć główną drogę w Racławówce. Podążamy prosto wąską asfaltową trasą wzdłuż domów, która po krótkiej chwili zmienia się w kamienistą, a następnie polną drogę. Kierując się cały czas na południe mijamy kapliczkę przy dużym drzewie i docieramy do małego zadaszonego miejsca tuż przed drogą Zgłobień – Niechobrz. Jedziemy dalej przez pola, nawierzchnia naszej trasy zmienia się w asfalt, cały czas trzymamy się oznaczonego szlaku.

Przed miejscem docelowym czeka nas kilka krótkich podjazdów i ostre zakręty. Pamiętamy, by trzymać się głównej drogi. Już po chwili osiągamy cel naszej wycieczki. Znajdujący się na szczycie. Krzyż wraz z platformą widokową powstał w 2000 roku. Przy dobrej pogodzie rozciągająca się panorama sięga 40 km. Ten etap naszej wycieczki liczył 14,5 km. i obfitował w sporą ilość podjazdów. Cały wysiłek wynagradzają piękne widoki i spokój, jaki panuje przez większość trasy. Po krótkim odpoczynku przechodzimy do dalszej części naszej trasy.

Spod Krzyża kierujemy się na południe, krótkim zjazdem do głównej drogi, którą podążamy pod górkę w stronę Czudca. Mijając pętlę autobusową tuż przed wjazdem do lasu odbijamy pod górkę w lewo wzdłuż domów a następnie gdy droga asfaltowa skręca w lewo, my jedziemy dalej prosto i krótkim kamienistym odcinkiem docieramy do utwardzonej leśnej drogi, którą jedziemy w lewo.

Piękna leśna szutrówka pozwala cieszyć się lasem i szybką jazdą w dół, następnie wspinaczka, zjazd, znowu wspinaczka i krótki zjazd. Należy być czujnym i podążać za oznaczeniami żółtego szlaku. Uważajmy, na leśnej krzyżówce na zjeździe nasz szlak skręca w lewo (czarny odbija w prawo w kierunku Czudca). Żółty szlak doprowadzi nas na skraj lasu, gdzie ubita droga zmienia się gładki asfalt.

Stroma kręta droga długim zjazdem doprowadzi nas do głównej 19-tki Rzeszów – Barwinek. Kierujemy się w lewo i tu niestety czeka nas najgorsze kilkaset metrów w dużym ruchu ulicznym. Tuż przed podjazdem, mijając firmę samochodową i przystanek autobusowy zjeżdżamy z głównej drogi w prawo i zaraz w lewo. Teraz już jedziemy spokojną drogą i cieszymy się widokami. Jedziemy zgodnie z naszą mapką ulicą Kwiatkowskiego bacznie obserwując znaki.

Na ostrym zakręcie koło zajazdu jedziemy PROSTO ulicą Akacjową w stronę wiszącej kładki nad Wisłokiem. W tym miejscu długość naszej wycieczki powoli zbliża się do 30 km. Jest tu doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek. Polecamy pojechać kawałek w górę Wisłoka, gdzie znajdziemy ciche spokojne miejsca na odpoczynek. Przejeżdżamy na drugą stronę, skręcamy w prawo i już po chwili jesteśmy na ulicy Senatorskiej. Skręcając w lewo dojedziemy nią do ulicy Jana Pawła II i Kwiatkowskiego. Za mostem na Strugu wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, która prowadząc przez Żwirownię doprowadzi nas na zaporę, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Długość trasy to 36 km. Cała wycieczka potrwa 2-3 godziny w zależności od naszego tempa. Pomimo sporej ilości podjazdów nie powinna ona sprawić większego problemu średnio wytrenowanemu turyście.

Do zobaczenia na szlaku!

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Odkryj wyjątkowe Podkarpacie

Odkryj wyjątkowe Podkarpacie

Zapraszamy na niezwykłą wędrówkę po województwie podkarpackim. Poniżej znajdziecie galerię zdjęć prezentującą najpiękniejsze krainy w regionie! Spływy pontonowe na Sanie, wspinaczka na skałkach,...

czytaj dalej
Podkarpackie – będziesz pod wrażeniem

Podkarpackie – będziesz pod wrażeniem

Czy wiedzieliście, że województwo podkarpackie to najchętniej wybierany region przez inwestorów lokujących swoje przedsięwzięcia w makroregionie Polski Wschodniej? To właśnie tutaj prężnie rozwijają...

czytaj dalej
Turystyczne Podkarpacie

Turystyczne Podkarpacie

Beskid Niski – wciąż nie do końca odkryty, to teren w którym dzika przyroda zachwyca i inspiruje. To w tej części naszego regionu tworzyła się historia przemysłu naftowego.Występują tu rzadkie okazy...

czytaj dalej
Rok Łukasiewicza – kalendarz wydarzeń

Rok Łukasiewicza – kalendarz wydarzeń

Ignacy Łukasiewicz to jeden z patronów roku 2022. W marcu br. przypadła 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka – pioniera przemysłu naftowego, filantropa oraz działacza niepodległościowego. Z...

czytaj dalej
Dzikie Bieszczady

Dzikie Bieszczady

Jeśli marzysz o tym, by choć na chwilę uciec od codzienności – Bieszczady to dobry kierunek! Piesze wędrówki, dzika przyroda i zapierające dech widoki z górskich szczytów sprawią, że poczujesz...

czytaj dalej

E-mail

biuro@aktywniwsporcie.pl

KONTAKT

Telefon

+48 512 584 223

Biuro

ul. Instalatorów 3/4, 35-210 Rzeszów